אורתודונטיה היא למעשה יישור שיניים, אחד מהאפיקים הנפוצים ביותר ברפואת השיניים. שיניים עקומות היא בעיה נפוצה בקרב אחוז גדול מהאוכלוסיה, ולצד בעיות אסטתיות, הן יכולות במקרים מסויימים גם להוביל לבעיות רפואיות. לכן החשיבות שלה כה גדולה.

חוסר התאמה בין הלסתות ואי סדירות השיניים, גורמים לאי נוחות אצל המטופל. הן מבחינה אסתטית, שכן שיניים עקומות, יכולות להוביל לבעיות תדמית, מבוכה, חוסר רצון לחייך, להצטלם ועוד, והן מבחינה רפואית שהרי לסגירה נכונה של השיניים יש השפעות מרחיקות לכת על מערכת הלעיסה, מפרקי הלסת, החניכיים וכמובן גם בריאות השיניים.

טיפול אורתודנטי כולל בתוכו קשת רחבה של טיפולים, שכל אחד מהם מסוגל לפתור בעיה שונה. במקרים מסויימים הטיפול היעיל ביותר יהיה עקירת שן ובמקרים אחרים שינוי מנח השיניים יוביל לפתרון הטוב ביותר.

 

איך מיישרים שיניים?

ברקטים או סמכים (שרובנו מכירים כ-גשר), הינה אחת מהשיטות הנפוצות ביותר לטיפול ביישור שיניים. הגשר הינו התקן אורתודונטי שמפעיל כח על השיניים וכתוצאה מפעולת הלחץ, השיניים עם הזמן נדחפות לעמדתן הרצויה.

בנוסף, שיטות כמו סד אורתופדי, רסן וטבעות אף הם חלק משיטות הטיפול היעילות.

בעוד שיישור השיניים הוא נפוץ יותר בקרב אוכלוסיה צעירה, לא אחת קורה שדווקא מבוגרים הם אלו המבקשים לתקן את שיניהם לאחר שנים בהם הזניחו את הבעיה. המבוכה להסתובב עם ברזלים על השיניים היא גדולה יותר בגילאים אלו ובדיוק בשל כך, ובזכות התקדמותה של הרפואה והטכנלוגיה עם השנים, קיימים פתרונות ״שקופים״ כמו סמכים וחוטים בצבע שן, קשתיות שקופות. שיטות אלו מאפשרות התקנים שקופים או בצבעי השן שכמעט ואינם נראים לעין.