טיפול שורש הוא אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר בכל הקשור לרפואת השיניים. מטרתו היא שימור שיניים שנפגעו כתוצאה מכך שהעששת עברה את הזגוגית והגיעה לרקמה הפנימית של השן.

במקרים מסויימים, גם חבלה יכולה לפגוע ברקמת השן, מה שיצריך כמובן טיפול שורש. בעבר, במצב בו רקמת השן היתה נפגעת, הפתרון לבעיה היה עקירת השן, אך עם השנים, טיפול השורש צבר תאוצה וכיום בעזרת טיפול מעמיק ויסודי לבעיה ניתן להמנע מעקירת השן.

 

טיפול השורש כולל שלושה שלבים כאשר בשלב הראשון יש לנקות את העששת, בשלב השני מנקים את תעלת השורש ובשלב השלישי והאחרון ממלאים את השן בחומר עמיד ומיוחד שמטרתו למנוע חדירת חיידקים ולאחר מכן מבצעים סתימה, או כתר לפי הצורך.

 

לפני שמתחילים את הטיפול, חובה לבצע צילום רנטגן על מנת לשפוך אור על מצבה של השן. צילום זה עוזר לנו לאבחן את המחלה, ועל פי האבחון ניתן יהיה לקבל את ההחלטה כיצד לבצע את הטיפול בצורה הנכונה והיעילה ביותר.

 

הטיפול עצמו יכול להתפרש על פני מספר טיפולים, אף שיש מקרים בהם ניתן לבצע את טיפול השורש במפגש אחד בלבד. כמובן שהדבר תלוי ברמת הדלקת, מצב השן והרקמה.

 

אחוזי ההצלחה של טיפול השורש וההימנעות מעקירה הם גבוהים ביותר. כדי להבטיח את שיקומה של השן לאחר הטיפול, את האפשרות שהמטופל יוכל לנגוס וללעוס בלי בעיה ובעיקר להחזיר למטופל את איכות חייו בלי כאבים, חשוב לכרוך סביב השן כתר חרסינה המגן על השן ולמעשה משמר את הטיפול שבוצע למשך זמן רב.